Férový piknik 2015
O Fair trade, čili férovém obchodu se mohli dozvědět návštěvníci pikniku, který pořádala již tradičně v Klášterních zahradách v Litomyšli Základní škola Zámecká. Krom toho, že žáci seznamovali kolemjdoucí s tím, co jsou znaky fair trade a jaké potraviny tak mohou být označovány, rozhořel se zde velký boj. Boj o nejlepší palačinku:-). Pro porotu, kde ochutnávala i Vendy z Rettigovky (jako odbornice na slovo vzatá) to bylo hodně těžké a nikdo jí nezáviděl to rozhodování. (Ochutnávku samotnou ano) 🙂
Vařila se férová káva, k dispozici byly letáčky a odborný výklad žáků – pořadatelů. Učitelé byli skoro „jenom do počtu“, aby kontrolovali techniku. Žáci vše zvládli skvěle. Klobouk dolů.
Rodinné centrum připravilo pro děti spoustu her, takže piknik pro ně byl zážitkem i herně sportovním. Kdo by ve třech letech odolal chůzi na kyblíkách, kuželky a další?!
A my? My jsme jako zkušení tvůrci a prodejci dobrot dělali to, co umíme nejlíp. Prodávali naše koláče, muffiny z červené řepy, slané štrůdly se špenátem, ovesné sušenky, ovocné šťávy…. no, spoustu toho bylo. S potěšením jsme sledovali hodující hosty.
Příští rok se budeme těšit! Koukněte na fotky!
HRG má streetartovou stěnu a digitální divizi. A co má Rettigovka?
Rettigovka jako netradiční restaurace má svoji pověst. Dobrou. Snad právě proto si nás tiskárna HRG vybrala jako dodavatele cateringu pro svou akci. A cože se to u tiskařů dělo?
Lilie – Litomyšlské noviny – o tom napsala:
„V pondělí 5. října se v tiskárně H.R.G. Litomyšl uskutečnilo slavnostní otevření digitální divize spojené s odhalení streetartové stěny Jitky Kopejtkové.
Tato …fotografka svou tvůrčí činnost zaměřuje na autentické zachycení strhaných plakátů na oficiálních i neoficiálních plakátovacích plochách v ulicích měst. „Na ulici už 20 let fotografuji strhané plakáty a do toho jsem si občas někde vytvořila graffiti, nějaké šablony, to je také vidět na této stěně,“ řekla Jitka Kopejtková. „Nám se toto téma líbilo, protože my ty plakáty tiskneme,“ vysvětlil Leoš Tupec, ředitel a jednatel tiskárny H. R. G.
V rámci otevření digitální divize byl zároveň přítomným představen i samotný proces digitálního tisku. „Rozšiřování možností ofsetových tiskáren o digitální tisk je na trhu určitým trendem. Byli jsme jedni z posledních, to ale určitě není důvodem, že jsme do toho šli. Z analýzy nám vyplynulo, že máme hodně zakázek do 500 archů, což byl právě impuls, abychom začali na trhu hledat vhodné digitální produkční zařízení,“ prohlásil pro Noviny pro grafický průmysl Leoš Tupec.“
Pro nás bylo ctí být u toho a moci prezentovat to, co zase umíme my. Spokojenost byla oboustranná a my se těšíme na další spolupráci.
Konference v Litomyšli
V Litomyšli se každoročně koná konference o sociální péči. Nejinak tomu bylo i letos. U řečnického pultu se střídali osobnosti z různých oborů, přednášeli o tématech ožehavých, palčivých a nadmíru zajímavých. Mysli globálně, konej lokálně. Děti a rozvody. Rajské pokušení manipulací. Jak změnit chování problémových lidí. Obezita a její rizika….to je jenom výběr z mnoha.
A Rettigovka byla přitom. Měli jsme tu čest připravit přednášejícím i návštěvníkům konference občerstvení. Snídaně, svačiny, oběd i večerní raut si všichni pochvalovali a my měli radost.
Naše poděkování patří pracovnicím Městského úřadu v Litomyšli. Nejsou to holky z cukru. Moc nám pomáhaly a spolupráce s nimi byla prostě na jedničku.
Fotky z akce najdete zde.
Menu pro Školu na zámku
Že to dnešní děti ve škole nebaví? „Vždyť všechno najdu na netu, tak proč se učit?“ je jejich mottem? Ne všude! V Litomyšli je Škola na zámku, kde se děti učí zážitkem – z kreseb, divadlem, vyzkoušením si věcí. Tato škola je ještě v plenkách, a proto uspořádala v únoru seminář pro učitele, kde představila svoji nabídku. A velmi pestrou. Podívejte na krátký sestřih.
https://www.youtube.com/watch?v=LJGqjqNQhSQ&feature=youtu.be
Jsme rádi, že jsme byli osloveni a měli možnost pro učitele připravit občerstvení. Podávali jsme medový salát s kuřecím prsíčkem a ke svačině moravský koláč a obložený chlebíček. Rádi jsme viděli, že učitelům moc chutnalo.
Rettigovka na Lázních ducha
Ač v Litomyšli netryská žádný ozdravný pramen, má své lázně. Lázně ducha. jejich součástí byla letos i Rettigovka. Otevřeli jsme kavárnu v prostorách Muzea. Lidé u stolů i na lehátkách si vychutnávali pravou lázeňskou pohodu a nechali se obsluhovat „Magdalenkami“. A co bylo hitem dne? Jáhloto s šodó a lesním ovocem. Více fotek? Tady jsou!
Svatební hostina
Ano, ano, i svatbu u nás umíme uspořádat. Byli jsme velmi poctěni, že si nás novomanželé vybrali. Inu, chtěli na hostinu něco netradičního, něco zdravého a útulné prostředí. Manželům přejeme, ať jim spolu celý život chutná! :-). Jak vypadá Rettigovka ve svatebním, se můžete podívat zde.
Vernisáž Šárky Hrouzkové
Kdo by v Litomyšli a okolí neznal Šárku Hrouzkovou! Výtvarnici s velkým V a člověka s velkým Č. Tato dáma od roku 1990 žije a tvoří v Dolním Újezdě u Litomyšle, vedle své vlastní umělecké tvorby vede Výtvarné studio, soukromou ZUŠ, kde vychovala celou řadu výtvarníků (architektů, restaurátorů, malířů, oděvních výtvarníků adt.). K jejímu významnému životnímu jubileu pořádá Městská galerie Litomyšl a Regionální muzeum v Litomyšli výstavu Šárka Hrouzková a její žáci, která představí obě polohy její výtvarné činnosti.
Na vernisáž jsme vařili guláš pro 120 lidí, poskytli sortiment veškerého pití alko i nealko. Výstava se všem moc líbila, včetně nás, samozřejmě. Guláš dle ohlasů a prázdných talířů také chutnal. Co víc si přát! Byla to pro nás první akce v muzeu a těšíme se na další.
Výlet do Všeradic
„Co jet společně na výlet?“ navrhla nám v Komuniké naše kolegyně Vendula. Kam? Přece do Všeradic!
Litomyšlská restaurace Rettigovka nese jméno Magdaleny Dobromily, používá suroviny její doby. V Litomyšli tato slavná kuchařka zemřela a je zde pochována. .Proto jsme se vydali na začátek její cesty… Do místa, kde se tato výrazná dáma, národní buditelka a autorka slavné kuchařky narodila. V sobotu 14. 11. se všichni scházíme, nasedáme do auta a vyrážíme na 215 km dlouhou cestu za svoji patronkou. Jak to ve Všeradicích bude vypadat? Jak tam vaří? Ve vzduchu je spousta otázek. Jsou ale okamžitě zapomenuty s prvními větami a salvami smíchu.
První zastávka je v Mc Donaldu. Pro někoho zážitek. Obhlídka „konkurence“. Gastronomicky fast food neohromil, kávu měli dobrou. Všeradice už se blíží a my jsme napjatí.
Ve Všeradickém dvoře parkujeme přesně v 11:30. Mnohým není úplně dobře, serpentýnky udělaly své. Ale držíme se. Těšíme se na místní speciality. Na jídlo jsme přece odborníci, na odkaz paní Magdaleny obzvláště! Podávala se husička se zelím a bramborovými knedlíky, bramborové placky s husím prsem a švestkovou omáčkou, husí prsíčka se šouletem, vepřová panenka, plněné kuřecí prso a ragů z žampionů. Restaurace nás překvapila svými velkými prostory, inu jsme zvyklí na malou, útulnou Rettigovku. Po obědě si každý si pak koupil místní Všeradické pivko, aby potěšil své blízké a vyrazili jsme do místního muzea. Jak jinak – zaměřeného na jídlo, vaření a předměty s ním spojené.
Co si odvážíme z výletu? Zážitek z cestování, z dobrého jídla, přiblížení se o kousek „naší Magdalence“, ale taky dobrý pocit z toho, že když chceme, zvládneme mnohé. V Rettigovce pracuje skvělá parta lidí s různými hendikepy. Se sluchově postiženou Bětkou komunikujeme pomocí mobilu, lidé s bolavými zády si občas musí chvíli sednout. Lidušce je třeba dávat krátké, jasné instrukce, někdy potřebujeme vše důležité zopakovat nejméně dvakrát…. Ale máme všichni svoji práci moc rádi, děláme, co můžeme. A navzdory našim hendikepům budeme dál vařit a servírovat lahodná jídla z tradičních surovin. A budeme zkoušet nové věci! Stejně jako Magdalena Dobromila Rettigová.
Z letošních cateringů
Koncem února jsme byli osloveni koordinátorkou semináře, abychom jako sociální podnik připravili občerstvení. A to rovnou na dvě akce v jednom dni – v různých dvou městech, chvilku po sobě. Ale protože pro nás není nic problém, zvládli jsme to. Takže v 9 jsme začali v Ústí nad Orlicí, připravili, obsloužili, uklidili a přesunuli se do Svitav. Rádi jsme viděli, jak si lidé na našich koláčích a chlebíčcích pochutnávají. Děkujeme za příležitost! Více fotek zde.
24. února Catering na semináři Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek
V Ústí nad Orlicí se koncem února konal seminář s tímto tématem. jedním z bodů bylo i sociální podnikání. A Rettigovka – jako příklad dobré praxe připravovala občerstvení a oběd pro všechny účastníky. Byli jsme chváleni, takže jim nejspíše chutnalo. Více fotek zde.
23. 4. catering pro firmu Versino.
Společnost Versino CZ, s.r.o., společně s firmou SAP, pořádala pro své zákazníky konferenci věnovanou novinkám a technologickým trendům v oblasti řízení podnikových procesů. Akce se účastnila stovka lidí. A s čím jsme měli úspěch? Koláče opět zabodovaly!